maj 17

Grafika reklamowa czy grafika użytkowa to dziedziny operujące bardzo blisko siebie i dzieli je cienka granica. Obydwie dzielą się jeszcze na wiele szerszych i węższych kategorii, a jedna z nich to grafika ślubna (czy też weselna), o której chciałabym dzisiaj powiedzieć kilka słów. Jest to akurat dość wąska kategoria, a rolę przedstawiciela bierze na siebie winietka ślubna.

Prawda na temat winietek ślubnych jest taka, że może zrobić je praktycznie każdy nawet przy pomocy domowej drukarki, nożyczek i mnóstwa wolnego czasu. Jednak winietka to nie tylko czysta funkcjonalność, ale również estetyka, która jest jednocześnie wizytówką pary młodej. W grafice reklamowej wszystko obraca się wobec jasności przekazu, podania informacji w taki sposób, aby była możliwie najbardziej czytelna dla odbiorcy i docierała od razu do sedna. Natomiast w grafice ślubnej przewodni prym wiedzie właśnie estetyka, wśród której subtelnie podana jest informacja.

Winietka ślubna to przede wszystkim kolor, oczywiście z gamy tych zastrzeżonych dla uroczystości ślubnych. Kryterium funkcjonalności jest starannie wpasowane w wygląd, prezencję i dopasowanie do stylu całej uroczystości. Przez funkcjonalność mam na myśli wspomnianą wcześniej informację, czyli imię i nazwisko zaproszonego gościa. I tutaj zasady jak w reklamie- duża, czytelna czcionka, możliwie ozdobna, o kolorze kontrastującym z tłem. Natomiast zgranie ze sobą stylu i funkcjonalności będzie już efektem nie tylko pomysłu projektanta, ale także współpracy z klientem, bo to on ma być przede wszystkim zadowolony.

Brak komentarzy(pole opcjonalne)
(pole opcjonalne)

Moderacja komentarzy w tym serwisie jest aktywna. To oznacza, że twój komentarz nie będzie widoczny na stronie dopóki nie zostanie zaakceptowany przez redaktora.

Zapamiętać informacje o tobie?
Uwaga: Wszystkie znaczniki HTML poza <b> i <i> zostaną usunięte z twojego komentarza. Możesz dodawać linki wpisując po prostu adres URL lub e-mail.